Kaligrafas (Novel)

First Published: 2019
Published: 2019
Translator: Birutė Lipavičienė
Language: lithuanian
Book Cover: Hardcover
Publisher: Alma Littera
Read a few pages of the book

Description

Vaizdingas ir subtiliai jaudinantis pasakojimas apie nenumaldomą troškimą gyventi, uždraustą meilę ir pastangas pabėgti nuo bado bei karo, apie skirtingų religinių krypčių susidūrimą ir islamo fundamentalistų kovą su vynu, muzika, šokiu, poezija bei joje glūdinčiomis tiesomis.
Po tėvo mirties tarp jo asmeninių daiktų aptiktas senovinis rankraštis tarsi perkelia pasakotoją į 1722 metų Iraną. Kelis amžius valdžiusi persų Safavidų dinastija pavertė savo sostinę Isfahaną gražiausiu pasaulyje miestu, jų palankumo siekė net turtingiausios Europos karalystės. Tačiau ilgainiui šacho galybei sumenkus prie miesto vartų stovinti laukinių afganų kariuomenė grasina jį užimti ir sunaikinti.
Rankraštyje pasakojama apie didžiojo Isfahano kaligrafo – seno sufijaus ir mistiko, dailiai perrašiusio didžiojo poeto Rumi veikalą, – vaikaitį Alahiarą. Mieste tikėjimo dogmas griežtai prižiūrintiems muloms Rumi knyga yra toks pat erezijos šaltinis kaip ir nedidelis kilimas, kuriame išausta pusnuogė moteris – prancūzė Mari Petit. Visi Isfahano vyrai dėl šio paveikslo eina iš proto, legendos apie jį audrina ir bręstančio Alahiaro vaizduotę.
Afganų apgulčiai užsitęsus ir pasibaigus maisto atsargoms mieste prasideda badmetis, žudynės tampa įprastiniu kasdienio gyvenimo elementu. Tačiau Alahiaras net ir sunkiausiomis akimirkomis išsaugo žmoniškumo kibirkštį. Jaunuolio širdyje liepsnojanti meilė neleidžia jam pasiduoti ir įkvepia jėgų kovai dėl išlikimo iki paskutinio atodūsio.
Amiras Hassanas Cheheltanas gimė Irano sostinėje Teherane, bet savo kūryba užsitraukęs režimo nemalonę su šeima persikėlė į Italiją. Nuo 2009 m. jau penkios jo knygos pasaulį išvydo vokiečių kalba. Paskutinio savo romano jis net nemėgino išleisti Irane, nes žinojo, kad dėl kūrinyje atskleidžiamo šiitų ir sunitų religinio konflikto bei meniškai nutapytų drąsių meilės scenų neišvengs cenzūros arba paprasčiausiai negaus leidimo.

By Alma Littera

Reviews

Krieg, Wein und Schönschrift

Elisa Rheinheimer-Chabbi (Publik Forum)
22 July 2016

Der Schriftfälscher von Isfahan

VOLKER KAMINSKI (© Qantara.de)
24 May 2016

Psychologisch dicht und sprachlich reich erzählt

Ruth Justen (ruthjusten.de)
02 February 2016

Die Jagd nach dem Essen - und der Kunst

Susan Vahabzadeh (Süddeutsche Zeitung)
23 December 2015

Was es heißt, Iraner zu sein.

Behrang Samsami (literaturkritik.de)
10 December 2015

Wenn die Afghanen kommen

STEFAN WEIDNER (FAZ)
03 December 2015

Als persische Muslime von Paris träumten

Anne-Catherine Simon (Die Presse)
26 November 2015

Moralischer Verfall

Stefan Weidner (Wiener Zeitung )
31 October 2015

Unheimlich wie ein bedrohlicher Traum

Stefan Weidner (Deutschlandradio Kultur)
27 October 2015

Stefan Weidner (Deutschland Radio Kultur)

Christian Vogg (SRF)

(SWR)